Na wakacje: Austria

Przewodnik turystyczny: Austria

Pogoda w Austria

Lekkie opady śniegu
-2°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Regiony

Austria zachęca do odwiedzin nie tylko zimą, ale i latem. Na turystów czeka mnóstwo atrakcji w takich rejonach jak Kaprun - Zell am See oferujący relaks nad wodą, Saalfelden Leodgang pełen miejskich niespodzianek i pięknej przyrody, Tyrol z rozległymi lodowcami czy dolina Pitztal idealna dla miłośników aktywnego wypoczynku.

Zimą te same rejony należą do najpopularniejszych, a dokładniej takie miejsca jak Solden, Ischgl czy Hintertux w Tyrolu, Salzburg, Styria, Vorarlberg oraz Kartynia Te zimowe kurorty pełne wspaniałych ośrodków narciarskich kuszą turystów z całego świata.

Ośrodki i atrakcje

W Austrii na miłośników zwiedzania czeka niesamowity Wiedeń, Salzburg czy Grazu a także mniejsze miasteczka takie jak Imst, Hall czy Kufstein w Tyrolu, Zella am See oraz Radstadt w Salzburgu, Badan w Dolnej Austrii czy Enns, Steyr, Wels czy Scharding w Górnej Austrii. Warto zobaczyć także niezwykłe krajobrazy takich rozlewisk jezior jak nad Neusiedlersee czy Farto oraz historyczne centra miast w Innsbrucku czy Linzu.

Położenie

Geografia i przyroda:
Austria to kraj w większości górzysty, bowiem wysokie szczyty zajmują aż 2/3 jej powierzchni. To Alpy Wschodnie, które można podzielić na Północne, Południowe oraz Centralne. Na zachodzie kraju zaś znajdują się tereny nizinne.

Austria ulokowana jest w strefie klimatów umiarkowanych szerokości. Wysokość nad poziomem morza a także jej rzeźba terenu wpływa na ich duże zróżnicowanie. W partiach gór wysokich panuje klimat wysokogórski.

Kraj ten czaruje pięknem jezior, ogromnych szczytów, lodowców a także malowniczymi przełomami. 40% jego powierzchni zajmują lasy, a prawie 1/3 terytorium Austrii to obszary chronione.

Historia

Główne zabytki Austrii to pałac Schonbrunn w Wiedniu, Kolumna morowa, Belweder, Opera Wiedeńska, ruiny Durstein, Hinterhaus oraz Aggstein, klasztor Gottwieg, Katedra św. Ruperta w Salzburgu, Opactwo w Klosterneuburgu oraz Twierdza w Hohensalzburg. To jednak dopiero początek atrakcji, bowiem wspaniałych zabytków w Austrii jest o wiele więcej.

Sport i rekreacja

Austria to wymarzony kraj dla aktywnych. Ze sportów zimowych można uprawiać narciarstwo, zjazdy na sankach, snowboard, loty narciarskie jazdę na snowcartach czy splitboard. Wybór jest naprawdę ogromny, co sprawia, że nie sposób się tutaj nudzić.

Również latem Austria nie zawiedzie miłośników aktywnego spędzania czasu. Liczne trasy rowerowe, szlaki górskie, a także centra nurkowe czy szkoły windsurfingu sprawiają, że wakacje to prawdziwa przygoda z mnóstwem możliwości. Warto wypożyczyć także sprzęt dla wakeboarderów czy też wybrać się na trekking, by poczuć czym jeszcze może kraj ten zachwycić.

Warto wiedzieć

Wybierając się do Austrii samochodem należy pamiętać o wykupieniu winietki, a międzynarodowe prawo jazdy nie jest potrzebne. Warto pamiętać także, że w kraju tym narciarze do lat 15 mają obowiązek jeździć w kasku. Latem różne regiony proponują karty gościa lub karty rabatowe, które można zakupić lub otrzymać po rezerwacji noclegu.

Austria - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  5°C
  opady:
  8.2 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  93%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  225°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:28
  zach. słońca:
  16:47
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.-1°C max.5°C
  opady:
  15.8 mm
  wiatr:
  258°   15 km/h
  wsch. słońca:
  07:27
  zach. słońca:
  16:49
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.0°C max.6°C
  opady:
  4.6 mm
  wiatr:
  267°   19 km/h
  wsch. słońca:
  07:26
  zach. słońca:
  16:50
 • Pochmurno
  min.0°C max.1°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  124°   11 km/h
  wsch. słońca:
  07:25
  zach. słońca:
  16:52
 • Przejściowe opady śniegu
  min.-4°C max.3°C
  opady:
  0.7 mm
  wiatr:
  206°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:24
  zach. słońca:
  16:54

Austria - klimat w Austria

Wyszukiwarka wczasów