Wiedeń – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno – wschodniej części kraju, na krańcu Lasu Wiedeńskiego.
Ośrodki i atrakcje
Najważniejsze miasta: Heiligenkreuz, Hinterbrühl, Mödling, Klosterneuburg, Schwechat, Bad Vöslau,
Najciekawsze atrakcje turystyczne: klasztor w Heiligenkreuz, grota z podziemnym jeziorem, po którym można odbyć przejażdżkę łódką, kościół św. Otmara Opactwo kanoników regularnych – obiekt ze wspaniałymi zbiorami sztuki, kościół św. Jakuba, gorące źródła, zameczek myśliwski Mayerling, Zamek Kreuzenstein, Carnuntum to wykopaliska z czasów rzymskich
Najpopularniejsze regiony turystyczne: Wiedeń
Geografia i przyroda
Region Wiedeń znajduje się w północno – wschodniej części kraju, w Kotlinie Wiedeńskiej, nad Dunajem. Las Wiedeński to niewielkie pasmo górskie w pobliżu Wiednia. Najwyższy szczyt Lasu Wiedeńskiego to Schöpfl (893 m n.p.m.). Jest to okolica turystyczno-wypoczynkowa dla mieszkańców Wiednia. Na obrzeżach miasta zaczyna się Park Narodowy Donau Auen.
Historia
Historia regionu wiąże się nierozerwalnie z miastem Wiedeń, który znajduje się na miejscu dawnej osady celtyckiej. Powstał tu obóz wojskowy w czasie panowania Rzymian, wspierający pobliskie miasto Carnuntum. Na początku V wieku najazdy barbarzyńców obróciły go w ruinę. W X stuleciu Wiedeń znalazł się pod panowaniem niemieckiej dynastii Babenbergów i pozostał w ich rękach niemal przez trzy wieki, stając się ważnym ośrodkiem handlowym. W XIII w. Habsburgowie przejęli władzę w Wiedniu. Od XVI w. inwazje tureckie stały się zagrożeniem dla miasta, dopiero pomoc Jana III Sobieskiego okazała się wystarczająca by miasto mogło się spokojnie rozwijać. W XVIII w. Wiedeń pełnił rolę centrum politycznego i kulturalnego. Okupacja miasta przez Napoleona w 1809 r. zachwiała pozycją Habsburgów, podobnie jak i rewolucja 1848 r. Koniec I wojny światowej przyniósł kres imperium, a tym samym i roli Wiednia jako stolicy cesarstwa. W kolejnych latach silne władze miejskie starały się rozwiązać problemy socjalnego miasta. 1938 to rok kiedy Austria została włączona do hitlerowskich Niemiec, a w 1945 r. po klęsce Hitlera znalazła się pod kontrolą aliantów, którzy podzielili Wiedeń na strefy okupacyjne. W 1955 r. Wiedeń odzyskał niezależność, gdy Austria stała się suwerennym państwem.
Sport i rekreacja
Bisamberg to mało znane turystom wzniesienie nieopodal Wiednia otoczone ze wszech stron miejscowościami słynącymi z produkcji lokalnego wina, z samego wzgórza roztacza się znakomity widok na miasto.
Las Wiedeński stanowi okolicę turystyczno – rekreacyjną, znajduje się tam rezerwat przyrody.
Świetnym pomysłem są też wędrówki po Lesie Wiedeńskim, które mogą sprawić nie lada przyjemność. Ciekawostką może być to, że Roman Steger, kucharz i aktor, w określone dni oprowadza zwiedzających po lesie i rozpieszcza ich typowymi dla danej pory roku potrawami.
Park Narodowy Donau Auen zaczyna się w samym Wiedniu i można powiedzieć, że jest jedynym tego typu parkiem w całej Europie. Ma za zadanie ochronę Dunaju i jego rozlewisk oraz fauny i flory tu żyjącej. Tereny te zamieszkuje wiele chronionych gatunków zwierząt (bobry, żółwie bagienne) oraz porasta wiele ciekawych gatunków roślin (orchidee, winorośl). Odwiedzający mogą wziąć udział w ciekawych wycieczkach tematycznych pieszych, rowerowych, konnych, czy łodzią.
Prater – park rozrywki, w którym znajduje się wiele atrakcji; w nich Diabelski Młyn, stanowiący symbol Wiednia, Prater wzbogacił się o gabinet figur woskowych Madame Tussauds.
Punkt widokowy imienia Stefanii na Kahlenbergu – najlepszy widok na Wiedeń.
Spacer po Górach Wienerland – wędrówka po słonecznych lasach bukowych pomiędzy górą Kahlenberg a łąką Sophienalpe.
Informacje praktyczne
Waluta – €
Wizy – nie obowiązują polskich turystów, należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.