Na wakacje: Region Wiednia, Austria

Przewodnik turystyczny: Austria/ Region Wiednia

Pogoda w Region Wiednia, (Austria)

Lekkie opady śniegu
-2°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Regiony

 • Wiedeń – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno – wschodniej części kraju, na krańcu Lasu Wiedeńskiego.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Heiligenkreuz, Hinterbrühl, Mödling, Klosterneuburg, Schwechat, Bad Vöslau,
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: klasztor w Heiligenkreuz, grota z podziemnym jeziorem, po którym można odbyć przejażdżkę łódką, kościół św. Otmara Opactwo kanoników regularnych – obiekt ze wspaniałymi zbiorami sztuki, kościół św. Jakuba, gorące źródła, zameczek myśliwski Mayerling, Zamek Kreuzenstein, Carnuntum to wykopaliska z czasów rzymskich
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Wiedeń

Geografia i przyroda

Region Wiedeń znajduje się w północno – wschodniej części kraju, w Kotlinie Wiedeńskiej, nad Dunajem. Las Wiedeński to niewielkie pasmo górskie w pobliżu Wiednia. Najwyższy szczyt Lasu Wiedeńskiego to Schöpfl (893 m n.p.m.). Jest to okolica turystyczno-wypoczynkowa dla mieszkańców Wiednia. Na obrzeżach miasta zaczyna się Park Narodowy Donau Auen.

Historia

Historia regionu wiąże się nierozerwalnie z miastem Wiedeń, który znajduje się na miejscu dawnej osady celtyckiej. Powstał tu obóz wojskowy w czasie panowania Rzymian, wspierający pobliskie miasto Carnuntum. Na początku V wieku najazdy barbarzyńców obróciły go w ruinę. W X stuleciu Wiedeń znalazł się pod panowaniem niemieckiej dynastii Babenbergów i pozostał w ich rękach niemal przez trzy wieki, stając się ważnym ośrodkiem handlowym. W XIII w. Habsburgowie przejęli władzę w Wiedniu. Od XVI w. inwazje tureckie stały się zagrożeniem dla miasta, dopiero pomoc Jana III Sobieskiego okazała się wystarczająca by miasto mogło się spokojnie rozwijać. W XVIII w. Wiedeń pełnił rolę centrum politycznego i kulturalnego. Okupacja miasta przez Napoleona w 1809 r. zachwiała pozycją Habsburgów, podobnie jak i rewolucja 1848 r. Koniec I wojny światowej przyniósł kres imperium, a tym samym i roli Wiednia jako stolicy cesarstwa. W kolejnych latach silne władze miejskie starały się rozwiązać problemy socjalnego miasta. 1938 to rok kiedy Austria została włączona do hitlerowskich Niemiec, a w 1945 r. po klęsce Hitlera znalazła się pod kontrolą aliantów, którzy podzielili Wiedeń na strefy okupacyjne. W 1955 r. Wiedeń odzyskał niezależność, gdy Austria stała się suwerennym państwem.

Sport i rekreacja

 • Bisamberg to mało znane turystom wzniesienie nieopodal Wiednia otoczone ze wszech stron miejscowościami słynącymi z produkcji lokalnego wina, z samego wzgórza roztacza się znakomity widok na miasto.
 • Las Wiedeński stanowi okolicę turystyczno – rekreacyjną, znajduje się tam rezerwat przyrody.
 • Świetnym pomysłem są też wędrówki po Lesie Wiedeńskim, które mogą sprawić nie lada przyjemność. Ciekawostką może być to, że Roman Steger, kucharz i aktor, w określone dni oprowadza zwiedzających po lesie i rozpieszcza ich typowymi dla danej pory roku potrawami.
 • Park Narodowy Donau Auen zaczyna się w samym Wiedniu i można powiedzieć, że jest jedynym tego typu parkiem w całej Europie. Ma za zadanie ochronę Dunaju i jego rozlewisk oraz fauny i flory tu żyjącej. Tereny te zamieszkuje wiele chronionych gatunków zwierząt (bobry, żółwie bagienne) oraz porasta wiele ciekawych gatunków roślin (orchidee, winorośl). Odwiedzający mogą wziąć udział w ciekawych wycieczkach tematycznych pieszych, rowerowych, konnych, czy łodzią.
 • Prater – park rozrywki, w którym znajduje się wiele atrakcji; w nich Diabelski Młyn, stanowiący symbol Wiednia, Prater wzbogacił się o gabinet figur woskowych Madame Tussauds.
 • Punkt widokowy imienia Stefanii na Kahlenbergu – najlepszy widok na Wiedeń.
 • Spacer po Górach Wienerland – wędrówka po słonecznych lasach bukowych pomiędzy górą Kahlenberg a łąką Sophienalpe.

Informacje praktyczne

 • Waluta – €
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.

Region Wiednia, Austria - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  5°C
  opady:
  8.2 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  93%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  225°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:28
  zach. słońca:
  16:47
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.-1°C max.5°C
  opady:
  15.8 mm
  wiatr:
  258°   15 km/h
  wsch. słońca:
  07:27
  zach. słońca:
  16:49
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.0°C max.6°C
  opady:
  4.6 mm
  wiatr:
  267°   19 km/h
  wsch. słońca:
  07:26
  zach. słońca:
  16:50
 • Pochmurno
  min.0°C max.1°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  124°   11 km/h
  wsch. słońca:
  07:25
  zach. słońca:
  16:52
 • Przejściowe opady śniegu
  min.-4°C max.3°C
  opady:
  0.7 mm
  wiatr:
  206°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:24
  zach. słońca:
  16:54

Region Wiednia - klimat w Austria

Wyszukiwarka wczasów